środa, 7 grudnia 2011

CHOW CHOW - informacje


Chow chow
ChowChow2Szczecin.jpg
Chow chow
Kraj patronackiWielka Brytania
Kraj pochodzeniaMongolia
Wymiary
Wysokość48 - 56 cm (psy),
46 - 51 cm (suki)
Klasyfikacja
FCIGrupa V, sekcja 5,
numer wzorca 205
AKCNon-sporting
ANKCGrupa 7 - (Non-sporting)
CKCGrupa 6 - (Non-sporting)
KC(UK)Utility
NZKCNon-sporting
UKCGrupa 5 - Northern Breed
Wzorce rasy
FCI • AKC • ANKC • CKC • KC(UK) •NZKC • UKC
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Chow chow – jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji szpiców azjatyckich i ras pokrewnych.

Spis treści

  [ukryj

Rys historyczny[edytuj]

Rasa chow-chow jest pochodzenia mongolskiego. Znana jest już od ponad 2000 lat, ale została opisana dopiero w 1903 roku przezAmerican Kennel Club. Rasa ta kiedyś była używana do polowań na wilki, gdyż chow-chowy mają długą sierść (około 10 cm), grubą skórę (około 3-4 mm) oraz cechuje je duża zawziętość. Ze względu na ich wytrzymałość, siłę i odporność na trudne warunki pogodowe wykorzystywano je również jako środek transportu w górach Tybetu.

Wygląd[edytuj]

Chow-chowy cechuje lekki chód, wypięta klatka piersiowa oraz puszysty ogon, noszony zazwyczaj na grzbiecie.
Chow chowy posiadają charakterystyczny, czarno-niebieski język.

Szata i umaszczenie[edytuj]

Chow-chowy mają jednolite ubarwienie sierści, występujące w kolorach: rudym, czarnym, białym, kremowym, niebieskim i cynamonowym. Sierść psów tej rasy jest gęsta, puszysta i dwuwarstwowa. Charakterystyczną cechą tej rasy jest czarno-niebieski język, dziąsła i podniebienie. Gęsta i puszysta sierść psów tej rasy czyni sylwetkę masywniejszą i odstraszającą.

Zachowanie i charakter[edytuj]

Mają dobry kontakt z ludźmi. Są spokojne, lubią spacery. Suki bywają agresywniejsze i bardziej szczekliwe. Nie nadają się na szkolenie, ani do pomocy innym, bardziej wymagającym.

Zdrowie i pielęgnacja[edytuj]

Zarówno u osobników męskich jak i żeńskich występuje linienie. U samic tej rasy może pojawić się zrzucenie sierści po oszczenieniu się. Ich pielęgnacja obejmuje regularne szczotkowanie oraz rzadsze kąpiele. Częste uczulenia spotykane są po szczepieniach.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz